W jaki sposób można podejść do procedury zakupu działającego biznesu, zalety wyceny przedsiębiorstw w tym procesie.

24 września 2018 admin 0 Comments

Większość osób, które zakłada swoją firmę chce, żeby ją rozwinąć do odpowiedniego poziomu i na niej zarabiać. I z reguły tak będzie, jeżeli właściciel podejmuje dobre decyzje, to firma będzie funkcjonować i przyniesie sporo zysków. Sporo będzie zależeć od ambicji ludzi, którzy zarządzają takimi firmami, części wystarczy osiągnięcie określonego poziomu i nie planują dalszego rozwoju, a reszta chce osiągnąć jak najwięcej.

Pieniądze

Autor: kstudenta
Źródło: http://www.sxc.hu
Czasami dochodzi też do sytuacji, kiedy ktoś będzie się decydował z jakiegoś powodu na sprzedanie swojej firmy, czy to z powodów osobistych, czy zmiany branży. Kupienie firmy, która będzie już miała mocną pozycję na rynku i współpracuje z dużą ilością klientów to dobre rozwiązanie dla kogoś, kto chciałby sprawnie wejść w rynek. Sprawdź tutaj: (Solidny rzeczoznawca) Zamiast tworzyć wszystko od początku zakupuje już ugruntowaną markę, i tak naprawdę trzeba jedynie odpowiednio pokierować rozwojem, aby zaczęło to przynosić efekty. Jednak opłacalność takiej inwestycji zależała będzie w pierwszej kolejności od tego, za ile firma zostanie kupiona, bo jeżeli się zbytnio przepłaci, to może być ciężko uzyskać zwrot zainwestowanych środków.

Z tego też powodu przy takich transakcjach konieczne jest dokładne wycenienie wartości danej firmy – machate – rzeczoznawca majątkowy. Oczywiście sprzedający chce, aby była ona jak największa, za to inwestorowi zależy na tym, żeby końcowa kwota była odpowiednio niska. Oczekiwania każdej strony są rzecz jasna rozbieżne, z tego też powodu bardzo pomocna może być w uzyskaniu wspólnego stanowiska i ostatecznym uzgodnieniu ceny wycena przedsiębiorstw.

Jeżeli zostanie porządnie przeprowadzona przez niezależnych specjalistów, to obie strony dostaną informacje o tym, ile mniej więcej wynosi wartość firmy. Istnieje parę sposobów pozwalających na rzetelną wycenę wartości firmy, w praktyce wybiera się taką, jaka najlepiej będzie się sprawdzać w konkretnym przypadku. (Rzetelne wyceny nieruchomości we Wrocławiu) Po przeprowadzeniu wyceny najczęściej przechodzi się do negocjacji, w których obie strony ustalają końcową kwotę transakcji, jeśli ustalenia skończą się sukcesem, to będzie można przeprowadzić wszystko do końca.