Jak działa giełda – zagadnienia związane z giełdą papierów wartościowych

26 maja 2022 admin 0 Comments

Pierwsza giełda papierów wartościowych pojawiła się w roku 1817. Obracano na niej przede wszystkim obligacjami oraz wekslami. Dopiero w połowie XIX wieku większego znaczenia nabrał obrót akcjami. Giełda prowadziła swoją działalność do roku 1939, zdecydowano się ją zamknąć po wybuchu II wojny światowej. Ponowny start giełdy miał miejsce dopiero w roku 1991. Aktualnie GPW mieszcząca się w stolicy naszego kraju jest największą giełdą na terenie Europy Wschodniej i Środkowej.

finanse
O giełdach słyszał chyba każdy. Działa ich co najmniej kilka i nie są to tylko giełdy papierów wartościowych. Poza giełdami papierów wartościowych funkcjonują giełdy towarowe. Na giełdach mających taki profil ma miejsce handel między innymi takimi surowcami, jak ropa naftowa. Największe jednak emocje wzbudzają giełdy papierów wartościowych. Większość z nas zadaje sobie pytanie: jak działa giełda? Pytanie jak działa giełda jest pytaniem, na które odpowiedź może być naprawdę rozbudowana. Otóż giełda papierów wartościowych jest miejscem, w którym spotykają się osoby w celu sprzedaży lub kupna akcji – jak działa giełda.

Na giełdzie prowadzonej w Warszawie notowanych jest trzysta pięćdziesiąt firm o polskim kapitale i zagranicznych. To akcje tych firm podlegają obrotowi na giełdzie.szczegóły w serwisie workflow faktur workflow fakturHandel na giełdzie wygląda inaczej niż handel w sklepie czy na placu targowym. Jest on wirtualny, kupujący i sprzedający nie mogą siebie zobaczyć.

finanse

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com

Zlecenia od potencjalnych kupców lub osób , które chcą coś sprzedać wysyłane są przy pomocy drogi elektronicznej. Na giełdzie w w stolicy naszego kraju wszelkie transakcje prowadzone są tylko w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 16.30. Są także dni, gdy sesji nie ma. Sesje nie są prowadzone między innymi 24 i 25 grudnia oraz w Nowy Rok. Transakcje mogą odbywać się za pośrednictwem domów maklerskich. Wymaga to otwarcia przez klienta rachunku inwestycyjnego. Cena, za jaką jest w stanie on kupić akcje określonej spółki są określane nie przez maklera, ale osobiście przez niego. Makler pełni tylko rolę pośrednika. Na giełdzie inwestować mogą inwestorzy mający charakter indywidualny, ale też duże i małe firmy.

Do istotnych spółek, które notowane są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych należy między innymi Alior Bank. Na giełdzie spółka ta obecna jest jest od roku 2012. Dwa lata później jej akcje trafiły do WIG 20, który skupia najbardziej znaczące spółki spośród obecnych na giełdzie. Już w momencie wejścia na giełdę zainteresowanie zakupem akcji tej wywodzącej się z Włoch spółki było dość spore, mimo że kurs Alior, jak na spółkę dopiero się pojawiającą został ustalony naprawdę wysoko – sprawdź stronę. Teraz także ich kurs Alior jest zaskakująco wysoki. Notowania spółki mogą zostać sprawdzone nie tylko w indeksie WIG 20, ale również indeksie WIG-banki. W indeksie tego rodzaju notowane są wszystkie spółki należące do sektora o charakterze bankowym. W indeksie tym ujmowanych jest jeszcze czternaście innych spółek tego rodzaju.