Dlaczego proces deduplikacji jest niezwykle ważny oraz kiedy się go wykorzystuje?

19 sierpnia 2022 admin 0 Comments

Przygotowywanie komputerowych kopii zapasowych to bardzo ważny proces, który przeprowadzany jest przez doświadczonych informatyków. Posiada on na celu przywrócenie systemu lub najbardziej istotnych plików posiadacza laptopa.

Aparat fotograficzny

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak przy wykonywaniu kopii zapasowej jest olbrzymie Ryzyko, że część informacji zostanie skopiowana wiele razy.

Dlatego też stosuje się mechanizm deduplikacji, czyli likwidacji plików, które zostały skopiowane wielokrotnie. Może mieć to na celu odzyskanie pewnej ilości pojemności na dysku tak, aby było go więcej na tworzenie kolejnych backupów.

Uważasz, że taki tekst jest pomocny? Jeżeli tak, to poznaj poza tym ten ważny tekst (https://www.copyekspert.pl/) – on też zwróci Twą uwagę.

Jest to wyjście optymalne, ponieważ aktualnie ilość informacji, jakie należy archiwizować jest olbrzymia. Z tego też powodu stale szuka się nowych metod na zmniejszenie zachowywania niepożądanych informacji. Co istotne, deduplikacja nie jest procesem, który tyczy się jedynie stacji roboczych. To rozwiązanie, które jest niezwykle użyteczne do robienia porządków na kartach SD, których używamy przykładowo w smartfonach. Służą do tego specjalistyczne Urządzenia, jakie można ściągnąć z sieci.

Sam system został stworzony jednak z myślą o robieniu backupów serwerów. Najpierw deduplikacja opierała się jedynie na porównywaniu plików oraz zapisywaniu wyłącznie pliku oryginalnego. Obecnie z kolei najczęściej używa się bloków deduplikacji informacji czy jedynie tzw. „chunks”, czyli fragmentów tych bloków. Są różne mechanizmy do wykonywania takiej czynności.

Może być ona wykonywana na bieżąco albo dopiero po skopiowaniu bloku danych. Usuwanie zduplikowanych plików jest rozwiązaniem polecanym tak niewielkim spółkom jak i ogromnym przedsiębiorstwom.