O czym trzeba pamiętać prowadząc jednoosobową firmę

27 września 2022 admin 0 Comments

Coraz bardziej ochoczo młodzi ludzie decydują się, przejąć inicjatywę i zagwarantować sobie samozatrudnienie – jedni z braku innej alternatywy, inni ze względu na dążenia do samodzielnego kreowania swojej biznesowej przyszłości.

auto

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com
Zakładanie własnych jednoosobowych firm od jakiegoś czasu jest nieustannie najatrakcyjniejszą alternatywą wobec pracy etatowca.

Zapraszamy na kolejne informacje z serwisu, jeśli te, które zamieściliśmy tu, przypadły Ci do gustu. W następnym tekście czeka na Ciebie więcej detali.

Trzeba mimo tego pamiętać co najmniej o dwóch rzeczach, które uproszczą czerpanie zysków ze swojego biznesu.

Najistotniejsza jest rodzaj opodatkowania. Działalność jednoosobowa powinna mieć taką opcję, która będzie dawała możliwość odliczania kosztów z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa, co zaprocentuje zmniejszeniem wpłat, jakie właściciel firmy będzie musiał wpłacić do Urzędu Skarbowego. Jedną z opcji na udogodnienie swojej kondycji finansowej jest użytkowanie samochodu osobistego w działalności gospodarczej. Niemal każda firma wymaga dzisiaj nieprzerwanego dostępu do błyskawicznego i nieskrępowanego środka komunikacji, więc argumentacja wrzucenia w koszty opłat za paliwo jest proste. Aby mieć możliwość użyć tej opcji należy prowadzić wykaz przebiegu pojazdu. Wydatki na eksploatację samochodów osobowych są reglamentowane tak zwaną kilometrówką, co oznacza, że mogą być wliczone do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie do wysokości kwoty wynikającej z wymnożenia liczby kilometrów rzeczywistego kilomentrażu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu. Kilometrówka jest przydatna, bo na jej podstawie da się rozliczać wydatki związane z użyciem pojazdu.

jazda samochodowa

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie fakturowanie swoich sprawunków, aby mieć możliwość dodawania ich w wydatki z tytułu prowadzenia firmy. Firma jednoosobowa () daje tę możliwość, jednak należy pamiętać, żebym po każdym zakupie do celów firmowych poinformować obsługującego, że chcemy otrzymać fakturę VAT. Wydrukowanie faktury musi być możliwe, ponieważ nakazują to przepisy, mimo tego niejasne są jeszcze przepisy dotyczące wydawania faktury na podstawie paragonu. W razie, gdy z rozpędu zapomnieliśmy o fakturze, mamy możliwość uzyskać ją na podstawie paragonu, który otrzymujemy zawsze. W ustawodawstwie można jednak odnaleźć dwa terminy ubiegania się o dokumenty sprzedaży: 7-dniowy wynikający z przepisów o podatku VAT oraz 3-miesięczny, o którym można przeczytać w ordynacji podatkowej.