Nie zapominaj o obowiązkach względem Urzędu Skarbowego i ZUS-u, płać i składaj dokumenty w wymaganym terminie

15 maja 2021 admin 0 Comments

Każdy z nas powinien być świadom, jakie obowiązki ma wobec konkretnych instytucji. Pozwala to unikać opóźnień przy składaniu potrzebnych papierów oraz wnoszeniu stosownych opłat. Czasem jednak natłok różnych załatwień może powodować, że gubimy się w ich gąszczu i mylimy. Pomyślnie zawsze mamy szansę skonsultować się z pracownikami biura rachunkowego albo poszukiwać potrzebnych wiadomości w internecie.

Rozliczanie PIT

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Zalegasz z opłatami w zusie? Przekonaj się ile!

Czasem mają miejsce sytuacje, gdy właściciel firmy spóźnia się z opłatami na rzecz Zus- u i nawarstwiają się zaległości. W takim przypadku można się pogubić, ile musi się zapłacić, zwłaszcza że zus za opóźnienia nalicza odsetki. Jeżeli chcemy sprawdzić, ile musimy rzeczonej instytucji zapłacić, kalkulator odsetek zus bądź na bieżąco będzie pomocnym narzędziem. Z zastosowaniem specjalnej aplikacji dostępnej na stronie sieciowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mamy szansę skontrolować dokładnie, ile zalegamy oraz musimy wpłacić. Wystarczy jedynie wpisać kwotę i okres, za który musimy wnieść opłatę.

Czy wiesz do kiedy rozliczyć pita?

Obowiązkiem każdego podatnika okazuje się rozliczenie podatku oraz złożenie wymaganych dokumentów w wyznaczonym urzędzie skarbowym. Niektóre osoby nie wiedzą, jak robić rozliczenie pit do kiedy dodatkowe informacje trzeba składać wymaganą dokumentację oraz jak można to zrobić. Wszelkie potrzebne informacje można odnaleźć w sieci, choćby na stronie Ministerstwa Finansów. Dokładnych informacji można zasięgnąć również w urzędzie skarbowym, gdzie się przynależy. Deklaracje pit można dostarczać osobiście, za pośrednictwem poczty polskiej, jak także przez internet.

Nie wiesz, jaki pit wybrać – zdecydowanie pomocna strona, mądrze jest odwiedzić?

Istnieje tak dużo różnych formularzy pit, że podatnicy czasem gubią się i nie mają pojęcia, po jaki sięgnąć. Odmienny pit rozliczają podatnicy mający działalność gospodarczą, a kolejny osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenie. Do najpopularniejszych formularzy pit zaliczany jest pit 37, jakim rozliczają się osoby zatrudnione na etacie i umowę zlecenie. Przedsiębiorcy mają korzystać z formularza pit 36, formularz pit 36L okazuje się przeznaczony dla osób opodatkowanych podatkiem liniowym.

Zainteresowała Cię omawiana kwestia? Jeśli tak, to dodatkowo zobacz link na witrynie, która również przedstawia tego typu materiały. To z pewnością zwróci Twoją uwagę!

Pewne formularze Pit wymagają dodatkowych załączników. W wypadku, jeśli podatnik nie radzi sobie z wyborem oraz uzupełnieniem formularza, może pójść do biura rachunkowego.