Ówcześnie chętnie czytane rodzaje literatury

5 lipca 2022 admin 0 Comments

Książki od zarania były produktem dla określonej grupy osób: aby można było je czytać, trzeba było mieć przede wszystkim sporo wolnego czasu. Współcześnie, wbrew niezwykle mocnej pozycji telewizji i internetu, które są powszechnie deklarowane jako systematycznie wybierane formy spędzania wolnego czasu, literatura ma się na szczęście dobrze. Trzeba zastanowić się, co ma na to ostateczny wpływ i co powoduje, że książki mają coraz liczniejsze rzesze czytelników?

regał z książkami

Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com
Pisząc o współczesnym rynku literackim należy zacząć od naszkicowania kilku trendów: przede wszystkim książka okazała się takim samym towarem, jak każdy inny, wobec czego podlega tym samym mechanizmom – produkt ten trzeba nie tylko właściwie wykreować, ale również mądrze sprzedać.

Jeśli Twym planem na dziś jest wytypowanie kolejnego tak niebanalnego materiału jak ten, to bardzo zalecam tą treść (www.dominikkania.pl/blog/trening-dla-cukrzyka-jaki-sport-wybrac-i-jak-czesto-cwiczyc/). Przemyśl to – ona Ci się spodoba.

Okazało się, że w branży literackiej dobrze sprawdzają się obecne od dekad metody reklamowe, które pomagają w rozpropagowaniu czasem nawet dosyć tuzinkowej książki. Najbardziej istotną przyczyną silnej pozycji książki jest to, że dzięki wielu propozycjom i różnym gatunkom stała się ona przystępna dla każdego zainteresowanego. Kanon literacki okazał się bardzo elastyczny – niemal co roku można przyglądać się, jak do kanonu wkraczają takie gatunki, które jeszcze jakiś czas temu nie miałyby na to szans (idealnym przykładem może być fantastyka czy science fiction, kiedyś widziane jako gatunki wyłącznie rozrywkowe, w obrębie których nie dopatrywano się żadnych głębszych treści). Współcześnie fantastyka świeci triumfy nie tylko w świecie literackim, ale również jako ekranizacje. Zaczęto również zauważać powieści detektywistyczne, gdzie stosuje się coraz to inne metody, mające zafrapować nawet wyrobionego czytelnika. Okazało się także, że wbrew katastroficznym zapowiedziom niemałą grupę czytelników stanowi młodzież – wystarczy wspomnieć popularność cyklu o Harrym Potterze i wiele innych tego rodzaju tytułów, które zazwyczaj mają później swoją ekranizację. Dostrzegalną tendencją jest nie tylko przenikanie się gatunków w obrębie samej literatury, lecz także łączenie się gatunków medialnych: książka zwykle stanowi narodziny fabuły, która znajduje następnie rozwinięcie w kinie czy TV.Zastanawiając się nad współczesnym czytelnictwem można dojść do trafnie umotywowanego wniosku, że za jego popularnością stoi fakt, iż odbiorca ma ogromny wybór w morzu gatunków.