Gdzie powstają technologie high-tech oraz kto je tworzy?

24 września 2018 admin 0 Comments

Do wzrostu gospodarczego różnorodnego rodzaju firm czy też instytucji badawczych mogą się niezwykle przydawać specjalistyczne organizacje, które są prowadzone przez fachowców z różnorodnych dziedzin.

bawiące sie dzieci

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com
Miejsca tego typu mogą także, dzięki prowadzonym przez siebie pracom, mieć duży wpływ na zasobność wchodzących w ich skład członków.
W ten sposób każdy park technologiczno naukowy wspiera innowacyjność oraz wspomaga nowoczesne rozwiązania. Z powyższych korzyści mogą korzystać m.in. uniwersytety czy instytucje B+R. W wyniku procesów związanych z funkcjonowaniem tzw. inkubatorów firm wynika stabilny wzrost ilości nowo powstałych podmiotów gospodarczych, które działają w oparciu o nowoczesne rozwiązania. W rzeczywistości taki techno-park jest zespołem wyodrębnionych budynków razem z całą wymaganą infrastrukturą. Ma to na celu powiększenie przepływu m.in. technologii między zrzeszonymi firmami, a placówkami naukowymi.
Obszary, w których skupiają się parki technologiczne czy też naukowo-technologiczne, często określane bywają jako technopolis lub technopolia. Ich powstawanie jest powiązane z tzw. trzecią rewolucją przemysłową. Najistotniejszą gałęzią przemysłu jest taka, która tyczy się wysokiej technologii. W jej skład mogą wchodzić takie branże jak elektronika czy kosmonautyka lub przemysł farmaceutyczny.

Na lepszy rozwój najnowszych technologii bardzo korzystny wpływ posiadają tego typu czynniki jak np. sąsiedztwo opisywanych parków naukowych, profesjonalne wykształcona kadra czy też dobrze wyposażone zaplecze. Nie bez znaczenia są również odpowiednio duże nakłady pieniężne. Bez pieniędzy nic nie mogłoby być możliwe.