Istotne regulacje systemu podatkowego dla posiadaczy firm

28 kwietnia 2021 admin 0 Comments

Posiadając przedsiębiorstwo pamiętać trzeba o wszystkich procedurach związanych z rozliczeniem się za dany okres czasu. Jednym z systemów takiego rozliczenia, jest to zasada memoriałowa. Polega ona na tym, że w księgach rachunkowych powinniśmy uwzględnić wszelkie przychody, które zobyliśmy w danym roku rozliczeniowym. Wedle tej regulacji przychody uznaje się w chwili ich wystąpienia, a nie już po otrzymaniu wpłaty czy przelewu. Na przykład jeśli posiadacz firmy uzyskał formalnie dochód pod koniec grudnia 2015 r, lecz pieniądze wpłynęły na jego konto dopiero początkiem stycznia 2016 r. Taki przychód, jak oznajmia zasada memoriałowa, jest zaliczany do roku 2015.

samochód używany

Autor: FotoSleuth
Źródło: http://www.flickr.com
W celu dokładniejszego wyjaśnienia tego mechanizmu, poprzeć się można opisem następującej sytuacji (z Ceny Biznesu). Jeżeli uposażenie pracownika za miesiąc grudzień, jest uregulowane dopiero w styczniu kolejnego roku, pracodawca w myśl tej zasady powinien rozliczyć się z należności przypadających na grudzień. Nie nie brana jest pod uwagę data zrealizowania transakcji, ale jej zawarcia. Oczywiście należy wiedzieć, że stosownym podatkiem (zobacz crm) objęta jest również sprzedaż samochodów używanych (czytaj na Cenie Biznesu).

Jeśli prowadzący działalność gospodarczą zamierza sprzedać pojazd należący do firmy musi zaznajomić się z przepisami regulującymi opodatkowanie takiej sprzedaży. Rozeznanie o opodatkowaniu za sprzedaż samochodów używanych zależne będzie od charakteru użytkowania pojazdu. Trzeba określić, czy był on eksploatowany jedynie w celach służbowych czy też do celów prywatnych. Jest to kluczowe do ustalenia wysokości sumy zwrotu podatku.

Rozwój technologii i Internetu znacznie ułatwił procedurę rozliczania się. Wygodną dla nas formą stały się tak zwane e podatki (więcej o e podatkach). Dzięki temu większość z nas zyskuje znaczną ilość czasu nie stojąc w kolejkach Urzędu Skarbowego. Ten wygodny sposób rozliczania (zobacz pit 37 program) niezwykle usprawniła procedurę formalności z tym związanych. Jeśli więc planujesz założyć firmę opłaci się zbadać kwestię rozliczenia podatkowego za cały zdobyty przychód i wybrać najwygodniejszą i prostą formę rozliczenia w jak na przykład e podatki.