Kim jest doradca podatkowy?

14 lutego 2023 admin 0 Comments

Doradca podatkowy jest to stosunkowo młody fach w Polsce. Powołany został ustawą o doradztwie podatkowym z dnia 5 lipca 1996 r. Najkrócej przedmiot ujmując, doradca podatkowy pozwoli nam odnaleźć się w gąszczu kwestii podatkowych. Czyli?

Zagwarantuje

podatki

Źródło: pixabay.com

obsługę w zakresie księgowości a także zobowiązań podatkowych. Z jego pomocy skorzystać może zarówno przedsiębiorca, jak i każdy człowiek, jaki nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, ale rozlicza się z urzędem skarbowym.
Czym zajmuje się doradca, zatem – kiedy wskazane jest korzystać z jego usług?
Obowiązkiem każdego obywatela jest opłacanie podatków. Gdy czujemy się zagubieni w świecie przepisów podatkowych, zaś wypełnianie formularzy jak też obliczanie zaległego podatku sprawia nam problem, powinniśmy udać się do doradcy podatkowego. Oczywiście, zakres kompetencji doradcy jest o wiele szerszy niż pomoc w obliczeniu zaległego podatku. Doradca podatkowy może też udzielać wskazówek, wydawać sądy (zobacz zgłoszenie patentowe) z obszaru obowiązków fiskalnych. Może przygotowywać zeznania jak też oświadczenia podatkowe, a również reprezentować swych klientów tak przed organami podatkowymi, jak także sądami administracyjnymi. Doradca podatkowy jest też w stanie również prowadzić księgi podatkowe jak też udzielać pomocy w tym zakresie – moja wizytówka.

obliczanie podatków

Źródło: pixabay.com

Dobrze jest pamiętać, iż doradca podatkowy jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Co więcej, obowiązują go wytyczne etyki zawodowej. Swoją profesję powinien wykonywać sumiennie, uczciwie, z zachowaniem odpowiedniej pieczołowitości. Jak dużo kosztują usługi doradcy podatkowego? Tu, niestety, nie można udzielić bezdyskusyjnej odpowiedzi. Nie jest tak, jak np. w przypadku notariuszy, iż obowiązuje zarządzenie, które określa maksymalną stawkę za dokonywane przez nich czynności. Honorarium doradcy podatkowego wyznaczane jest w umowie z kontrahentem. Nim więc skorzystamy z usług tego bądź też innego doradcy, wskazane jest zapoznać się z cennikiem, jaki u niego obowiązuje.
Jak odnaleźć doradcę podatkowego w swym mieście? Wystarczy w przeglądarkę wpisać doradca podatkowy Olsztyn – Doradca Podatkowy Wanda Sudoł.
Kto może być doradcą ? Warunkiem wykonywania tego zawodu jest szeroka wiedza przedmiotowa, głównie w zakresie prawa finansowego, lecz też innych sfer prawa.