Leasing aut – czym jest i kiedy jest bardziej opłacalny niż kredyt

6 lutego 2023 admin 0 Comments

Leasing jest to forma finansowania, za pomocą której nie istnieje potrzeba angażowania wysokich kosztów własnych. Cały proces polega na tym, że leasingodawca nabywa przedmiot, który oferuje klientom. Klient może używać danego przedmiotu, płacąc miesięcznie opłaty.

patent

Autor: Freebird
Źródło: http://www.flickr.com
rachunek

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
firma

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com

Warto podkreślić, że właścicielem pozostaje leasingodawca, z kolei klient (dodaj serwis do stron zaufanych) niejako pożycza dany środek. Co można wziąć w leasing? Przykładowo samochody, różnego rodzaju maszyny, komputery czy taśmy produkcyjne.
Istnieją dwa typy leasingu, mianowicie leasing operacyjny oraz finansowy. Różnica polega między innymi na tym, że VAT w typie operacyjnym zostaje doliczony do spłacanych rat, natomiast w finansowym trzeba opłacić do od razu z pierwszą ratą. Dodatkowo leasing finansowy umożliwia nam wykup środka na stałe, gdyż opłacają ostatnią ratę, automatycznie stajemy się właścicielem. W typie operacyjnym bowiem cały proces jest zależny od tego, jak długi jest okres wykupu i stawka amortyzacji. Jeśli klient (zobacz i porównaj) towarzystwa leasingowego spłaca raty leasingu, nasuwa się pytanie, dlaczego wybiera taką formę, zamiast podjęcia kredytu, ponieważ w tym momencie to klient staje się właścicielem danego dzieła, nie natomiast leasingodawca. Po pierwsze kredyt generuje o wiele więcej formalności. Co za tym idzie pewne firmy nie mogą zaciągnąć pożyczki, wtedy leasing jest idealną opcją. Leasing bywa także bardziej opłacalny dla firmy, gdyż traktowany jest jako usługa, w związku z czym zdolność kredytowa firm nie jest zniżana, a leasingowane przedmioty nie są traktowane jako majątek działalności. Należy mieć świadomość, że biorąc kredyt musimy dostarczyć mnóstwo dokumentów, jakie będzie wymagać od nas bank. Po pierwsze warto wiedzieć, że firmy leasingujące nie oczekują, aby działalność była prowadzona przez określony czas, nie ma więc w tym przypadku żadnych ograniczeń. W dodatku firma nie musi pisać biznes planu. Nie ma także nadprogramowych zabezpieczeń, ponieważ wypożyczane dobro staje się nim. W dodatku klient może zdecydować, czy korzystniejsze są dla niego niższe raty, a kolejno wyższa cena wykupu leasingowanej rzeczy, czy odwrotnie. Dowolność jest ogromnym ułatwieniem. Gdy zaciągamy kredyt mamy o wiele węższe pole do jakichkolwiek negocjacji. Obecnie niemalże wszystkich leasingobiorców można znaleźć w Internecie, nieistotne czy interesuje nas leasing Warszawa, Poznań, czy leasing Gdańsk.

Dobór ofert jest naprawdę szeroki.
Rzecz jasna zarówno przed wzięciem kredytu, jak i wyborem leasingu trzeba precyzyjnie zapoznać się z ofertami i sprawdzić co jest dla naszej firmy najbardziej korzystna. Przemyślenie wszystkich argumentów za i przeciw jest bardzo ważne.