Jak efektywnie zarejestrować znak towarowy – parę przydatnych rad dla przedsiębiorców

4 sierpnia 2022 admin 0 Comments

Prowadzenie przedsiębiorstwa to z pewnością nie tylko świetne rozwiązanie, lecz także potrzeba zajęcia się pewnymi kluczowymi zadaniami. Na przykład wprowadzając swoją własną markę trzeba ją ochronić przed plagiatem , a także podróbkami – wówczas niezbędna jest chociażby podstawowa znajomość prawa towarowego.

dokumenty patentowe

Autor: Intel Free Press
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście teraz w Polsce rejestracja znaku towarowego przebiega znacznie szybciej, niż kiedykolwiek przedtem – może trwać nawet w przeciągu tego samego roku. Choć pozornie wydaje się to dużo, dla Urzędu Patentowego nie jest to kwestią którą się rozwiązuje błyskawicznie – żeby zarejestrować znak towarowy, właściwi eksperci muszą sprawdzić, czy dany znak (na przykład logo) nie występuje w innej działalności gospodarczej, czy nie narusza dóbr innych podmiotów, czy nie odznacza się zbyt dużą uniwersalnością , a także czy nie jest elementem nieuczciwej konkurencji. Na pewno dobrze pamiętać jednak, że przeważnie rejestracja znaku towarowego nie jest czynnością bardzo ciężką – należy się do niej tylko odpowiednio przygotować.

W dzisiejszych czasach dla wielu przedsiębiorców wielkim ułatwieniem jest fakt, iż rejestracja znaku towarowego może być przeprowadzona przez internet – pozwala to oszczędzić wiele czasu , jak również papieru – czytaj: rejestrowanie towarowego znaku. By tak zrobić, należy użyć właściwego formatu wymaganego przez Urząd Patentowy , jak również zastosować tak zwany bezpieczny podpis elektroniczny.

Chcielibyśmy Cię zachęcić do równie ciekawych postów, które stworzyliśmy dla Ciebie z pasją. Więc kliknij stronę testy kompetencyjne i przeglądaj to, na co będziesz miał chęć.

W przeciągu paru miesięcy można również wprowadzać dodatkowe uzupełnienia. Ponadto wstępne zgłoszenie może zostać zrobione telefaksem oraz przez rzecznika patentowego. Niewątpliwie dużo poradni patentowych zatrudnia wybitnych profesjonalistów, którzy ciągle są dostępni dla swoich klientów – w razie dowolnych wątpliwości najlepiej dopytać ich wprost, ponieważ mogą udzielić wielu praktycznych porad. Warto także uzyskać chociaż podstawową wiedzę dotyczącą prawa patentowego. Zastrzegając znak towarowy należy nie tylko określić jego kształt, ale również zdefiniować produkty mu podlegające – zapobiegnie to na przykład sytuacji, w której dwa przedsiębiorstwa zajmujące się zupełnie odrębną działalnością popadają w konflikt z powodu podobnego znaku.

firma

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com

Znak towarowy miewa bardzo rozmaite formy – od sygnału dźwiękowego aż po charakterystyczny wzór. Okazji jest niezwykle wiele i dlatego na pewno dobrze jest z nich korzystać, żeby sprawnie po zarejestrowaniu znaku rozpocząć wspaniałą kampanię marketingową, która zwiększy popyt na dane produkty bądź usługi (-> sprawdź dodatkowe informacje). Aby dowiedzieć się więcej, zdecydowanie warto posługiwać się narzędziami ,które są dostępne w sieci – można nie tylko poznać mnóstwo pożytecznych informacji w temacie prawa patentowego, lecz też rozeznać się w obowiązkowych dokumentach , a także cenie, jakiej wymaga rejestracja znaku towarowego.