Jakiego rodzaju dokumenty są konieczne przy zakładaniu własnej fundacji i kto mógłby to zrobić?

10 maja 2022 admin 0 Comments

Aktualnie każdy z nas ma możliwość niesienia pomocy innym osobom w bardzo wygodny sposób. Mogą to zrobić osobiście bądź korzystając z pośrednictwa tzw. instytucji pożytku publicznego.

fundacja

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com
W tym przypadku istnieje możliwość przekazania konkretnej instytucji jednego procenta swojego podatku.
Wymienioną instytucją może być przykładowo fundacja, która codziennie zajmuje się organizowaniem pomocy dla swych podopiecznych. W zależności od profilu działalności mogłyby to być na przykład chore dzieci, ludzie w podeszłym wieku albo jakiekolwiek zwierzaki. Żeby założyć fundację, konieczny jest tzw. kapitał założycielski, jaki powinien być przekazany na określony użyteczny publicznie cel. To, jaki on jest i jak znaczny jest kapitał fundacji, to najważniejsze warunki towarzyszące powołaniu fundacji. Tzw. osobowość prawną uzyskuje ona po utworzeniu statutu oraz zarejestrowaniu danej fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Osoba, jaka powołuje fundację nazywana jest fundatorem.
guru inwestycji
Warto wspomnieć, że taką osobą może zostać też obcokrajowiec. Wspomniany majątek, który przeznaczony jest na wykonanie założonych w statucie celów, może pochodzić od darczyńców, ale może być to również majątek ruchomy lub nieruchomy. Przy zakładaniu fundacji a przed dokonaniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, należy również podpisać akt notarialny.

Pamiętaj o tym, że masz możliwość przeczytać inne interesujące wątki – trzeba jedynie na danej witrynie www (https://www.secretclient.com/oferta/korzysci-dla-twojej-firmy/) najechać na podany link.

obowiązek ten leży po stronie fundatora (albo fundatorów, jeżeli jest ich kilku).

Wniosek rejestracyjny do KRS jest złożony ze statutu fundacji, formularzy urzędowych oraz pozostałych załączników. Przy składaniu wniosku rejestracyjnego, wymagane jest dokonanie stosownej należności.