Reguły rozliczania zeznania podatkowego, w jaki sposób wypełnić coroczny pit aby wszystko było poprawnie

17 grudnia 2022 admin 0 Comments

Końcówka kwietnia to dla każdego pracującego czas, gdy będzie się musiał z fiskusem. Ten obowiązek dotyczy każdego, kto uzyskał w poprzednim roku nawet minimalny dochód. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozliczenie zrobić wcześniej, wręcz będzie to znacznie lepsze rozwiązanie jeżeli się ma odliczenie.

czas na rozliczenie pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Ostatni dzień kwietnia, a jeśli będzie to sobota lub niedziela, to kolejny roboczy dzień maja, to termin ostateczny, natomiast deklaracje można składać w zasadzie od początku stycznia. Koniecznie pamiętać trzeba o tej dacie, spóźnienie choć o jeden dzień niesie za sobą konieczność tłumaczenia się w urzędzie skarbowym, a przeważnie kończy się to także karą pieniężną.

Czasu na policzenie i przesłanie zeznania jest cztery miesiące, więc osoby, jakie nie zdążyły w tym terminie najczęściej po prostu sobie zlekceważyły ten obowiązek. Jeśli ktoś pozostawił sobie wypełnienie deklaracji na ostatnią chwilę, to ostatecznie będzie mógł ją wysłać listem poleconym, jako termin będzie się wtedy liczyć data złożenia go na poczcie.

Poza wysłaniem deklaracji ważne jest również jej rzetelne policzenie. Wszelakie pomyłki mogą skutkować koniecznością korygowania zeznania, a w poważniejszych przypadkach również karami finansowymi. Dlatego też powinno się bardzo dokładnie wyszczególnić każdy dochód, jaki się uzyskało w poprzednim roku kalendarzowym. W prostych przypadkach, jeżeli ktoś nie posiada firmy ani nie ma jakiś poważniejszych obliczeń, wypełnienie pitu jest bardzo proste, zwłaszcza jeśli się ma dostęp do internetu i komputera. Niezwykle przydatne w wypełnianiu deklaracji są programy, przy pomocy których można sprawnie policzyć całe zeznanie. Coraz popularniejsze są także portale księgowe, które pozwalają rozliczenie podatków online, za pomocą swoich narzędzi. W razie potrzeby będą one także służyć, za niewielką opłatą, pełnym wsparciem księgowych i pomocą podczas wypełniania deklaracji. Niekiedy warto wydać kilka złotych i być pewnym, że wszystko będzie odpowiednio wypełnione, niż tracić później energię na wizyty w urzędzie skarbowym.