Inwestowanie w fundusze. Co warto wiedzieć?

13 lipca 2022 admin 0 Comments

Część ludzi stawia na inwestowanie w fundusze, jakie są obarczone większym ryzykiem straty kapITału aniżeli odkładanie na lokatach, ale dają również szanse na wyższe stopy zwrotu.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu
progres

Autor: Arya Ziai
Źródło: http://www.flickr.com
fundusze inwestycyjne otwarte

Autor: Burson-Marsteller
Źródło: http://www.flickr.com
Ryzyko inwestycji w fundusz można zmniejszyć między innymi ustalając oraz trzymając się założonej strategii. Poniżej kilka rad, jak w miarę pewnie inwestować w fundusze inwestycyjne otwarte. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji, w tym głównie związanej bezpośrednio z rynkiem kapitałowym (akcje) powinno się wyznaczyć podstawowe elementy strategii inwestycyjnej tj.: typ (np.adwokat rodzinny Warszawatyp funduszu), chwila zaczęcia inwestycji oraz jej końca, horyzont czasowy, maksymalną akceptowalną stratę kapitału itp. Określenie powyższych czynników pozwoli nam przede wszystkim dopasować właściwy fundusz do naszych oczekiwań a także preferencji, służy kontroli i pomoże podjąć należyte działania w czasie trwania inwestycji, w zależności od panującej sytuacji na rynku. Ponadto posiadanie planu pozwala w dużym stopniu na wykluczenie wpływu emocji na podejmowane decyzje.
Na początku warto zastanowić się nad zamiarem inwestycji jak też czasem jej trwania, bowiem będzie to rzutować na wybór należytego rodzaju funduszu. Osoby starsze, które potrzebując lokować swe środki z myślą o emeryturze, do której pozostało im na przykład 2 lata nie powinny selekcjonować funduszy ryzykownych takie jak przykładowo fundusze akcyjne. Duże wahnięcia cen jednostek funduszy akcyjnych mogą w takowym wypadku spowodować, iż taka osoba może postradać znaczącą część swojego kapitału.

Ewentualnym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w fundusze, jakich celem będzie ochrona zgromadzonego kapitału (fundusze obligacji). W wyborze funduszu wesprze nas niezależny doradca finansowy.