W przeszłości graffiti było uważane za niszczenie mienia publicznego - dzisiaj tworzy się je często na zlecenie

Z rysowania graffiti wywodzą się murale. Oba typy artystyczne jednak różnią się od siebie. Murale są najczęściej dość dużych rozmiarów oraz robione na zamówienie, zatem przy wiedzy właściciela budynku.


http://ideamo.pl/
Autor: Garry Knight
Źródło: http://www.flickr.com


Na dodatek prezentują zwykle obraz, który dla sporej grupy przechodniów jest zrozumiały. Graffiti zatem zwykle jest mniejsze, przedstawia znaki oraz symbole dla wtajemniczonych i często nadal jest nielegalne.


Malowanie murali w obecnych latach jest szalenie modne (murale artystyczne w miastach). Niejeden artysta przyznaje się do swojego dzieła i szczyci się nimi. Chce własnym obrazem dać jakiś ważny przekaż. Murale stosunkowo często odnoszą się do dylematów cywilizacyjnych obecnego wieku - zatem krytykują politykę albo zbytni konsumpcjonizm. Bywają jednakże murale zabawne, które mają wywołać śmiech na twarzy albo zdziwienie. Dzisiaj murale używa się często jako artystyczną reklamę.
W obecnym świecie murale są na tyle rozpoznawalne, że w dużych miastach organizowane są regularnie wycieczki śladami znanych murali. Malowanie artystyczne ma wzięcie, dlatego niejednokrotnie ich autorzy to w pewnych sferach rozpoznawalne i szanowane persony (ideamo.pl/un-portfolio/ilustracje/). Nie postrzega się ich jako wandali, a za artystów, co pozwala mi tworzyć spokojnie i z rozmachem. Niejednokrotnie murale bywają ogromne - widnieją przykładowo na murze bocznej kamienicy i zajmują kilka kondygnacji.


Murale są symbolem naszych czasów. Są rozpoznawalne, a ludzie je lubią. Dlatego możemy w niedalekiej przyszłości spodziewać się więcej prac tego rodzaju na budynkach naszych miast.
February 17, 2017