Planujesz zacząć pracę zawodową? Dowiedz się jak wygląda rekrutacja pracowników i rozmowy kwalifikacyjne

24 września 2018 admin 0 Comments

Rekrutacja jest głównymetapem zatrudnienia pracownika. Jej zamysłem jest znalezienie zadowalającej liczby kandydatów, spośród których można będzie zrobić selekcję.

Punktem wyjścia do naboru jest rozpatrzeniewymagań i niedoborów kadrowych w organizacji. Braki te mogą tyczyć się ilości pracowników lub kwalifikacji. W drugim przypadku można rozważyć kursy i przesunięcia. Dalszymi krokami jest zatwierdzenie kontraktu o pracę jak również adaptacja fachowców.

Rekrutacja pracowników może mieć kierunek szeroki albo wąski. W wypadku rekrutacji szerokiej oferty są kierowane poprzez wysokonakładowe gazety, Sieć i inne specyfiki masowego przekazu docierające do dużej grupy przypuszczalnych pracowników. W przypadku wąskiej, stosowane są metody trafienia do określonej grupy osób, aczkolwiek koszt trafienia do wybranych osób jest na ogół większy, niż w sytuacji rekrutacji szerokiej. Sama rekrutacja pracowników może zostać wykonywana albo we własnym zakresie – przez firmę poszukująca fachowcaczy też też może zostać poleconazakładom rekrutacyjnym – agencje pracy Kraków.

pracownik

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Ze względu na formę rozliczenia pomiędzykontrahentem, a firmą rekrutacyjną wyznacza się: pobór typu successfee – agencje dostają wynagrodzenie tylko w sytuacji zatrudnienia wybranego przez nią kandydata czy rekrutacja typu retained – agencje pracy Kraków są wynagradzane niezależnie od wyniku rekrutacji. Etapy rekrutacji są następujące: najpierw sporządza się opis stanowiska pracy, po drugie zamieszcza się obwieszczenie z opisem potrzeb jakie powinien spełniać kandydat, na bazie zgłoszeń sporządza się listę kandydatów, którzy poddawani są selekcji zgodnie z żądaniami oraz przeglądane są ich referencje, na końcu podejmuje się decyzję o zatrudnieniu i ustala się warunki umowy z przyjętym pracownikiem. Najbardziej znana agencja pracy Kraków to Randstad (zobacz stronę).

To od właściciela firmy zależy czy wybierze asystę agencji w poszukiwaniu eksperta, czy zrobi to na własną rękę. Każdy sposób jest bardzo dobry, dlatego też jeśli jesteś osobą poszukującą pracy śledź strony internetowe zarówno agencji jak i konkretnych firm bądź po prostu czytaj gazety.