Istota faktoringu

5 marca 2020 admin 0 Comments

Wartość faktoringowego rynku w naszym kraju wzrasta z roku na rok. Usługi tego rodzaju zdobywają coraz to większą popularność i stanowią poważną konkurencję dla tradycyjnych sposobów finansowania firm.

impreza firmowa

Autor: FotoPlus Collective
Źródło: http://www.flickr.com
Faktoring to efektywne narzędzie finansowe, które świetnie się sprawdza w dzisiejszych warunkach gospodarczych, w czasach, gdy przedłużone terminy płatności stały się zwyczajnym elementem w aktywności wielu polskich przedsiębiorstw. Istotą faktoringu będzie krótkoterminowe opłacanie przez specjalistyczną firmę faktoringową bądź bank kredytu kupieckiego udzielanego przez firmę (faktoranta) jego kontrahentom.

Zaciekawiły Cię wątki stworzone w tym poście? Czujesz jednak braki? W takim razie zapraszamy do nowej strony – naciśnij tu poradnik przedsiębiorcy pl i przeloguj się tam.

W operacji faktoringu bierze udział za każdym razem trzech kontrahentów. Faktor oraz faktorant grają aktywną rolę, trzeci – adresat towarów i usług jest pasywną stroną. Inicjatorem transakcji jest biznesmen, który udziela swoim adresatom handlowego kredytu. Faktor gotów jest opłacać ten kredyt, przyjmując od faktoranta tak zwaną wierzytelność.

Typowym klientem jednostki faktoringowej jest przedsiębiorstwo handlowe czy też produkcyjne, posiadające wysoki poziom należności oraz odczuwające brak kapitału obrotowego.

Oczekuje na Ciebie kompleksowa analiza (https://visaandwork.com/zatrudnianie-cudzoziemcow/) – trzeba kliknąć w poniższy link i tam mamy dla Ciebie sporo rzetelnych treści.

Z faktoringu zwykle korzystają przedsiębiorcy, jacy nie posiadają stałych odbiorców, sprzedają z odwleczonym terminem zapłaty, chcą utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa i zwiększać obroty. Jednostki faktoringowe w większości wypadków są skłonne do podejmowania ogromniejszego ryzyka finansowego niż banki. Nie każdy jednak zostać może ich klientem.

Warto mieć na względzie, że faktor nabywa handlowe wierzytelności, przeto przejmuje do nich prawa. Dlatego fundamentalnym elementem kooperacji w transakcji faktoringowej jest sama wierzytelność.