Wszystko na temat PIT-37, a więc co powinieneś wiedzieć przed tym, gdy złożysz deklarację podatkową przy dochodzie uzyskanym dzięki umowie o pracę

31 sierpnia 2019 admin 0 Comments

Dla większości z nas kontakt z formularzem PIT czyli złożeniem zeznania o osobistym dochodzie) jest sprowadzone do złożenia prośby konkretnej firmie księgowej o załatwienie tego nieprzyjemnego obowiązku za nas. Zdarza się też i tak, iż PIT jest rozliczany za nas przez firmę, która nas zatrudnia.

Trzeba przyznać, że jest to niezwykle komfortowa sytuacja, ponieważ właściwie nie ma mowy o jakichkolwiek zmartwieniach – całość tej przykrej roboty będzie zrobiona za nas. Obok oczywistych plusów są jednak też i ciemne strony – tak oto omija nas bardzo ważny proces w życiu każdego podatnika. A warto być przecież świadomym w jaki sposób funkcjonuje cały mechanizm podatkowy. Nigdy nie wiemy w jakim momencie taka wiedza jest w stanie nam się przydać.
Dobrze jest zacząć jednak od tego, że nie jesteśmy zmuszeni już w ogóle przekazywać naszego PITa do firm księgowych, jakie świadczą takie usługi. Mamy możliwość zrobić to samodzielnie i to bez konieczności studiowania informacji na temat podatków. Sprawa ma się tak, gdyż mamy możliwość rozliczenia online. Jeśli chodzi zatem o zagadnienie jakim jest PIT (zobacz wypełnianie pit 37 krok po kroku) 2016 program do rozliczenia możemy ściągnąć z sieci – zdecydowanie więcej odnajdziesz na tej stronie. W ciągu paru chwil możemy samodzielnie złożyć odpowiedni formularz bez straty czasu błąkania się po urzędach. Wracając jednakże do tematu o formularzach PIT, to chyba najpopularniejszym z nich jest obecnie PIT-37. Taki papier wypełniają wszystkie te osoby, które uzyskały dochód z tytułu umowy o pracę bądź też były zatrudnione na zasadzie umowy zlecenia. O czym warto pamiętać, taki dokument muszą również pobrać podatnicy, którzy otrzymują rentę albo też emeryturę czy też są beneficjentami zasiłków społecznych. Co ciekawe, PIT-37 dotyczy także dochodów z zakresu praw autorskich jak również osoby wykonujące daną pracę odbywając równocześnie karę w więzieniu.

Zarządzanie

Autor: Wikilogia
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo istotną informacją pozostaje tutaj ostateczny termin na złożenie formularzai. W roku 2017 jest to dzień 2 maja. Warto o tym pamiętać, planując uprzednio to, w jaki sposób oraz kiedy chcemy rozliczyć się z fiskusem. Brak złożenia deklaracji może być potraktowane jako uchylanie się od obywatelskiego obowiązku, co w konsekwencji może doprowadzić do ogłoszenia przez urząd wysokich kar finansowych – fachowy pit online 2017. I tu z odsieczą może przyjść program PIT (zobacz pit 8c gdzie rozliczyć) online 2017 dzięki jakiemu unikniemy zbędnego stresu, pochodzącego chociażby z tracenia czasu w niekończących się kolejkach w urzędach skarbowych.

Aplikacje tego rodzaju są zazwyczaj bardzo przyjemne jak i łatwe w obsłudze, a co najważniejsze umożliwiają nam rozliczyć się z podatku bez konieczności wychodzenia z mieszkania. Co ważne, dobrze jest co jakiś czas sprawdzać również różnego rodzaju portale podatkowe, gdyż jest to nieocenione źródło informacjii, które jest w stanie podpowiedzieć nam jak podejść do danych tematów.