Jak jak też do kiedy wypełnić PIT-28 – instrukcja

3 stycznia 2021 admin 0 Comments

Deklarację PIT 28 wypełniasz, kiedy w roku podatkowym uzyskujesz przychody opodatkowane z tytułu: pozarolniczej aktywności gospodarczej albo umowy najmu, podnajmu, poddzierżawy czy też pozostałych umów o podobnym charakterze.
deklaracja będzie Cię zatem dotyczyć, jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego dostarczyłeś pisemne oświadczenie o wyborze owego sposobu opodatkowania, a kiedy rozpoczynasz prowadzenie pozarolniczej działalności w okresie roku podatkowego.

lokalizacja

Autor: Gobierno de Chile
Źródło: http://www.flickr.com
pit 28 online

Autor: Pirátská strana
Źródło: http://www.flickr.com
W wypadku pozyskiwania dochodów z najmu opodatkowanego ryczałtem deklarację o wyborze owej formy opodatkowania składa się nie dalej niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy dochód z owego tytułu, bądź do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy ów dochód uzyskano w grudniu roku podatkowego. prawo do ryczałtu przypada na całkowity rok podatkowy. W kolejnym roku prawo to nie występuje, kiedy znajdź więcej podatnik przekroczy limit dochodu 150.000 euro. Podatnik w trakcie roku może jednakże utracić prawo do ryczałtu w związku z poszerzeniem przedmiotu działań o działania, jakich nie można rozliczać ryczałtem lub w związku z przeprowadzaniem czynności na rzecz byłego czy też obecnego chlebodawcy przez sprecyzowany czas od momentu podjęcia aktywności. Przekroczenie limitu przychodów w czasie roku podatkowego nie powoduje bezpośredniego przejścia na reguły ogólne. Za konkretny rok podatkowy, nawet po przewyższeniu limitu, składasz deklarację PIT 28 online.

Zobacz w tym miejscu, sprawdź ofertę (https://www.bscav.eu/oferta/tlumaczenia-symultaniczne/) naszej firmy a z całą pewnością przeczytasz coś ciekawego. Zapewniamy bardzo atrakcyjne ceny, zatem się nie rozczarujesz!

Dopiero za rok nadchodzący wyłączone będzie rozliczenie ryczałtem. Kiedy w czasie roku podatkowego naruszysz zasady prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach ryczałtu, podatek podług zasad ogólnych opłacasz od dnia naruszenia owych zasad. Tym samym za czas wcześniejszy dochody opodatkowujesz, składając zeznanie PIT 28.

Jeżeli wykonywałeś w ramach stosunku pracy względnie spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika albo spółki opodatkowanej ryczałtem – składasz PIT 28, kiedy w danym roku podatkowym nie wykonujesz tej sprzedaży bądź usług na rzecz byłego chlebodawcy.